Harmonogram konkursów w ramach POIR na 2020

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło harmonogram konkursów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) na 2020. Jak co roku najważniejszym elementem oferty pozostają projekty w formule tzw. „szybkiej ścieżki” (poddziałanie 1.1.1), gdzie zaplanowano aż pięć naborów wniosków.


Harmonogram konkursów znajduje się pod poniższym linkiem: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/aktualnosci/11/Harmonogram_POIR_2020_-_wersja_zatwierdzona_11_2019.pdf

Poniżej pełna lista konkursów:

Poddziałanie 1.1.1:

Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa – wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorców i konsorcja.

– nabór XII/2019-III/2020 – ścieżka tematyczna: urządzenia grzewcze;

– nabór XI/2019-I/2020 –  ścieżka tematyczna: innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska;

– nabór II-IV/2020 – konkurs przeznaczony dla przedsiębiorców (MŚP, duże) oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych);

– nabór VIII-IX/2020 – konkurs przeznaczony dla przedsiębiorców (MŚP i duże) oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych);

– nabór II-IX/2020 – konkurs przeznaczony dla MŚP posiadających certyfikat Seal of Excellence.

Działanie 1.2 (nabór XII/2019-III/2020):

Sektorowe programy B+R – programy sektorowe służą realizacji dużych przedsięwzięć B+R, istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki. Mogą służyć wyłanianiu inteligentnych specjalizacji, zgodnie z koncepcją przedsiębiorczego odkrywania  – GameINN (regiony słabiej rozwinięte).

Działanie 2.1 (nabór IV-V/2020):

Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw W ramach działania przewidziane jest wsparcie tworzenia lub rozwoju centrów B+R przedsiębiorców.

Poddziałanie 2.3.2 (nabory III/2019-V/2020; IV/2019-VII/2020):

Bony na innowacje dla MŚP: wsparcie udzielane na finansowanie usług dla MŚP realizowanych przez jednostki naukowe, przyczyniających się do rozwoju ich produktów (wyrobów i usług). Dodatkowo wsparcie może obejmować realizację inwestycji początkowej związanej z wdrożeniem innowacji technologicznej (produktowej lub procesowej), będącej przedmiotem usługi zleconej jednostce naukowej w ramach poddziałania 2.3.2 (komponent inwestycyjny).

Poddziałanie 2.3.3  (nabór IV-VII/2020):

Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych – wsparcie projektów mających na celu wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych.

Poddziałanie 2.3.5 (nabór VII-IX/2020):

Design dla przedsiębiorców: wsparcie udzielane MŚP na realizację projektów, których celem jest rozwój przedsiębiorstwa-wnioskodawcy poprzez opracowanie nowego projektu wzorniczego, dzięki któremu wdrożony zostanie nowy lub znacząco ulepszony produkt (wyrób lub usługa).

Poddziałanie 2.3.6 (nabór I/20-I/21):

Wsparcie przedsiębiorstw w przygotowaniu do udziału w programach europejskich – Granty na Eurogranty. Wsparcie mające na celu zwiększenie innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych z poziomu KE (niefinansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych).

Poddziałanie 3.2.1 (nabór III-IV/2020):

Badania na rynek: wsparcie projektów MŚP, obejmujących wdrożenie wyników prac B+R przeprowadzonych przez przedsiębiorcę lub nabytych, prowadzących do uruchomienia produkcji nowych produktów lub usług z zachowaniem preferencji dla KIS.

Poddziałanie 3.2.2 (nabory:  X/2019-IV/2020 oraz IX-X/2020):

Kredyt na innowacje technologiczne – wsparcie projektów MŚP polegających na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym.

Poddziałanie 3.3.3 (nabór II-III/2020):

Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand Wsparcie MŚP uczestniczących w branżowych programach promocji.

Poddziałanie 4.1.1 (nabory: IX-XI/2019 – I/2020 oraz II-VII/2020):

Strategiczne programy badawcze dla gospodarki – wsparcie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych o tematyce określonej w programach strategicznych w ramach Wspólnych Przedsięwzięć, realizowane przez konsorcja jednostek naukowych lub konsorcjum z udziałem przedsiębiorstw i jednostek naukowych.

Poddziałanie 4.1.4 (nabory: II-IV/2020 oraz VII/2020):

Projekty aplikacyjne, obejmujące badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe realizowane przez konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorców.

Działanie 4.2 (nabór: III-V/2020):

Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki – wybrane projekty dużej, strategicznej infrastruktury badawczej o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujące się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.